Champions League - Qualification Round 3: Έγραψε ιστορία στη Μασσαλία ο Παναθηναϊκός και φτάνει στα... αστέρια του!

Champions League - Qualification Round 3: Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ευρωpαϊκή του ιστορία στα πέναλτι, μετά το 5-3 επί της Μαρσέιγ και έκανε ένα βήμα πιο κοντά στην επιστροφή του σε ομίλους Champions League!

Champions League - Qualification Round 3 / Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ – πέναλτι στο 99′ (2-1) και στα πέναλτι ευστόχησε σε όλα και προκρίθηκε με 3-5!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια ιστορική πρόκριση επί της Μαρσέιγ, στη Μασσαλία στα πέναλτι με σκορ 5-3. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, μείωσαν στο 99′ σε 2-1 και στα πέναλτι έκαναν το 5Χ5 με τον Μλαντένοβιτς να πετυχαίνει το τελευταίο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κρατά το σκορ πρόκρισης από την πρώτη αναμέτρηση για μόλις δυο λεπτά. Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ με τον Ομπαμεγιάνκ και οι «πράσινοι», που βρέθηκαν με το «καλημέρα» στα σκοινιά, κλήθηκαν να δώσουν απαντήσεις.

Με τη… δύναμη της «καυτής» έδρας και τα δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο καλύτερο δυνατό για εκείνους σημείο, στο 2’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι Φωκαείς ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του 45λεπτου, με τον Μπρινιόλι μάλιστα να έχει ουκ ολίγες καθοριστικές επεμβάσεις...

Ωστόσο, οι «πράσινοι» ισορρόπησαν σταδιακά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος, με τον Παλάσιος κυρίως αλλά και τις υπόλοιπες αλλαγές του Γιοβάνοβιτς να αποδεικνύονται καθοριστικές, έφτιαξαν πολλές φάσεις για να σκοράρουν μετά το 75’ και τα κατάφεραν στο ένατο λεπτό του επιπλέον χρόνου, χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη!

Στο… μυαλό των κόουτς:
Η Μαρσέιγ παρατάχθηκε έχοντας δύο αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς των δύο ομάδων, την αναγκαστική του τιμωρημένου Κοντογκμπιά αλλά και του Μπαλέρντι. Σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Λόπεθ στην εστία και τους Κλoς, Γκιγκό, Εμπεμπά και Λόντι στα μετόπισθεν. Ενώ Ρονζιέ και Βερετού ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, Σαρ-Ουνάχι στα «φτερά» και ο Εντιαγέ πίσω από τον προωθημένο Ομπαμεγιάνγκ.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» χωρίς καμία διαφοροποίηση, επίσης με σύστημα 4-2-3-1 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ. Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Ρούμπεν-Βιλένα το δίδυμο στον άξονα. Με τους Παλάσιος, Τζούριτσιτς και Μαντσίνι να συνθέτουν την τριπλέτα πίσω από τον Σπόραρ, που ήταν ο σέντερ φορ.

Το ματς: Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό και μάλιστα από… δικό του κερδισμένο κόρνερ, μόλις στο 2’. Καθώς η Μαρσέιγ έφυγε ταχύτατα στο transition, με τον Σαρ να πασάρει κάθετα ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος απέφυγε τον Μπρινιόλι και πέτυχε το 1-0 με το… καλημέρα!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Παλάσιος στη θέση του Βέρμπιτς, με τον Αργεντινό να πηγαίνει στα δεξιά και τον Μαντσίνι να παίζει στα αριστερά της επίθεσης.Όντως, το «τριφύλλι» έδειξε μια καλύτερη εικόνα στο ξεκίνημα, καταφέρνοντας να διαβάσει καλύτερα τις φάσεις και να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 51ο λεπτό έκανε και την πρώτη τελική του, καθώς ο Βιλένα σούταρε άμεσα εκτός περιοχής, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά. Με τους γηπεδούχους βέβαια να αποδεικνύουν στη φάση του 53’, όπου ο Σαρ σκόραρε αλλά ήταν οφσάιντ, ότι μπορούν να κάνουν τη ζημιά… ανά πάσα ώρα και στιγμή.

Εκεί, με τις δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες, πλέον, ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιος υψηλός, στο πρώτο μισό. Καταγράφηκαν, δε, δύο επικίνδυνες φάσεις αμφότερες για λογαριασμό των Γάλλων. Μια στο 98’, με τη γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από δεξιά και το δυνατό σουτ του Κλος, που πέρασε ωστόσο άουτ. Και μια ακόμα στο 104ο λεπτό, με την σωτήρια επέμβαση του Μάγκνουσον πάνω στη γραμμή, σε πλασέ του Βιτίνια μετά από γύρισμα του Βερετού.

Οι έντονες στιγμές συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος της παράτασης. Με τον Βιτίνια να σκοράρει σε κενή εστία από γύρισμα του Γκεντουζί από τα δεξιά στο 110ο λεπτό, αλλά τον Όλιβερ να πηγαίνει στο VAR και να ακυρώνει τελικά το γκολ της Μαρσέιγ για οφσάιντ του Σαρ!

Με τον Μαρθελίνο να κάνει αλλαγή τερματοφύλακα, βάζοντας τον Μπλάνκο αντί του Λόπεθ, η πρόκριση κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

MVP:

Η «σφυρίχτρα»: Ο Μάικλ Όλιβερ ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις, ενώ είχε και την σωστή καθοδήγηση από το VAR. Υποδεικνύοντας σωστά τόσο το οφσάιντ στη φάση του Σαρ όσο και το πέναλτι στο χέρι του Γκεντουζί, ενώ καθαρή ήταν και η ακύρωση του 3-1 της Μαρσέιγ στην παράταση, όπως αποδείχτηκε και μέσω ριπλέι! Γενικώς, ο Άγγλος ρέφερι δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί την αποψινή αναμέτρηση παρά την μεγάλη πίεση της κερκίδας, αν και στον πειθαρχικό έλεγχο υπήρξε πιο αυστηρός στους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μαρσέιγ (Mαρθελίνο): Λόπεθ (120' Μπλάνκο), Κλoς, Γκιγκό, Εμπεμπά, Λόντι, Ρονζιέ, Βερετού, Ουνάχι (59' Αρίτ), Εντιαγέ (68' Γκεντουζί), Σαρ, Ομπαμεγιάνγκ (80' Βιτίνια).

Έμειναν στον πάγκο: Ενγκαμπαντουεντνμπού, Μπαλέρντι, Ναντίρ, Σογκλό, Τουρέ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (70' Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Βιλένα (70' Τσέριν), Μαντσίνι (106' Κλεϊνχέισλερ), Τζούριτσιτς (63' Μπερνάρ), Βέρμπιτς (46' Παλάσιος), Σπόραρ (63' Ιωαννίδης).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Πάλμερ-Μπράουν, Τσοκάι, Σιδεράς, Κώτσιρας.

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία).

Βοηθοί διαιτητή: Στιούαρτ Μπερτ, Ντάνιελ Κουκ (Αγγλία).

4ος διαιτητής: Άντριου Μάντλεϊ (Αγγλία).

Διαιτητής VAR: Στιούαρτ Άτλεϊ (Αγγλία).